Yu-Gi-Oh! WCQ Regional Results


Top 8

Date: June 10th, 2017
Number of Players: 152
Number of Rounds: 8
Number of Invites to the 2017 NA WCQ awarded: 24

1. Wei Li – Zoodiac
2. Jeffrey Michael Alexander Jones – Zoodiac
3. Jesse Dean Kotton – 60 Card Shiranui Zoodiac
4. Andres U Mora Zambrano – Zoodiac
5. Maximillian John Edward Reynolds – Zoodiac
6. Joseph Earl Bogli – Zoodiac
7. Paul S. Aronson – True Draco Zoodiac
8. Tucker Lau – True Draco Zoodiac

like-us-on-facebook-mid-article-banner-ad-520x86

Top 4 Decklists
1st Place – Wei Li – Zoodiac

Monsters
3 Ash Blossom & Joyous Spring
1 Droll & Lock Bird
1 Flying “C”
2 Ghost Ogre & Snow Rabbit
1 Lunalight Black Sheep
1 Maxx “C”
1 Speedroid Taketomborg
3 Speedroid Terrortop
1 Zoodiac Ramram
2 Zoodiac Ratpier
2 Zoodiac Thoroughblade
3 Zoodiac Whiptail

Spells
1 Book of Moon
1 Dark Hole
3 Fire Formation – Tenki
2 Fusion Substitute
2 My Body as a Shield
1 Raigeki
2 Twin Twisters
3 Zoodiac Barrage

Traps
2 Dimensional Barrier
2 Solemn Strike
1 Solemn Warning
1 Zoodiac Combo

Side Deck
1 Abyss Dweller
2 Anti-Spell Fragrance
1 Dark Hole
1 Droll & Lock Bird
2 Flying “C”
1 Gameciel, the Sea Turtle Kaiju
1 Imperial Order
2 Kumongous, the Sticky String Kaiju
1 M-X-Saber Invoker
1 Retaliating “C”
2 Unending Nightmare

Extra Deck
2 Daigusto Emeral
1 Elder Entity Norden
1 M-X-Saber Invoker
1 Stardust Charge Warrior
1 Tornado Dragon
1 Zoodiac Boarbow
2 Zoodiac Broadbull
2 Zoodiac Chakanine
2 Zoodiac Drident
1 Zoodiac Hammerkong
1 Zoodiac Tigermortar

2nd Place – Jeffrey Michael Alexander Jones – Zoodiac

Monsters
3 Zoodiac Whiptail
2 Zoodiac Ramram
2 Zoodiac Ratpier
1 Zoodiac Thoroughblade
3 Speedroid Terrortop
1 Speedroid Taketomborg
3 Flying “C”
3 Ghost Ogre & Snow Rabbit
3 Ash Blossom & Joyous Spring
1 Maxx “C”
1 Lunalight Black Sheep

Spells
3 Zoodiac Barrage
3 Fire Formation – Tenki
3 My Body as a Shield
2 Forbidden Chalice
1 Raigeki
1 Fusion Substitute
1 Instant Fusion

Traps
3 Dimensional Barrier
1 Zoodiac Combo

Side Deck
1 Thunder King, the Lightningstrike Kaiju
1 Kumongous, the Sticky String Kaiju
1 Gameciel, the Sea Turtle Kaiju
1 Interrupted Kaiju Slumber
2 Twin Twister
2 Enemy Controller
3 Cosmic Cyclone
1 Imperial Order

Extra Deck
3 Zoodiac Driden
2 Zoodiac Broadbull
2 Zoodiac Chakanine
1 Zoodiac Tigermortar
1 Zoodiac Boarbow
1 Zoodiac Hammerkong
1 M-X-Saber Invoker
1 Stardust Charge Warrior
1 Elder Entity Norden
2 Daigusto Emeral

3rd Place – Jesse Dean Kotton – 60 Card Shiranui Zoodiac

Monsters
2 Mezuki
1 Shiranui Spiritmaster
1 Uni-Zombie
3 Shiranui Solitaire
3 Speedroid Terrortop
1 Speedroid Taketomborg
2 Zoodiac Ratpier
1 Zoodiac Whiptail
1 Zoodiac Thoroughblade
1 Maxx “C”
3 Retailating “C”
2 Ash Blossom & Joyous Spring
1 Ghost Ogre & Snow Rabbit
3 Lonefire Blossom
3 Predaplant Ophrys Scorpio
1 Predaplant Darlingtonia Cobra
2 Fairy Tail Snow
1 Gem-Knight Garnet
1 Jizukuru, the Star Destroying Kaiju
1 Kumongous, the Sticky String Kaiju
1 Gameciel, the Sea Turtle Kaiju
1 Lunalight Black Sheep

Spells
3 Brilliant Fusion
3 Instant Fusion
3 Zoodiac Barrage
3 That Grass Looks Greener
3 Enemy Controller
2 Interrupted Kaiju Slumber
2 Left Arm Offering
1 Fusion Substitute
1 Soul Charge
1 Foolish Burial

Traps
1 Needle Cieling
1 Torrential Tribute

Side Deck
3 PSY-Framegear Gamma
1 PSY-Frame Driver
1 Ash Blossom & Joyous Spring
3 Flying “C”
1 Kumongous, the Sticky String Kaiju
1 Gamaceil, the Sea Turtle Kaiju
1 Raigeki
1 Needle Ceiling
3 Twin Twisters

Extra Deck
1 Abyss Dweller
1 Zoodiac Tigermortar
1 Zoodiac Hammerkong
1 Leviair the Sea Dragon
1 Bujinki Amaterasu
2 PSY-Framelord Omega
1 Zoodiac Broadbull
2 Daigusto Emeral
1 Elder Entity Norden
1 Zoodiac Chakanine
1 Zoodiac Drident
1 M-X-Saber Invoker
1 Gem-Knight Seraphinite

4th Place – Andres U Mora Zambrano – Zoodiac

Monsters
2 Zoodiac Thoroughblade
3 Zoodiac Whiptail
1 Zoodiac Ramram
2 Zoodiac Ratpier
3 Speedroid Terrortop
1 Speedroid Taketomborg
2 Flying “C”
3 Ash Blossom & Joyous Spring
3 Ghost Ogre & Snow Rabbit
1 Maxx “C”
1 Lunalight Black Sheep

Spells
1 Instant Fusion
1 Raigeki
1 Fusion Substitute
2 Cosmic Cyclone
2 Forbidden Chalice
2 My Body as a Shield
3 Zoodiac Barrage
3 Fire Formation – Tenki

Traps
1 Zoodiac Combo
3 Solemn Strike
1 Solemn Warning

Side Deck
2 Anti-Spell Fragrance
1 Dimensional Barrier
2 Twin Twisters
2 Interrupted Kaiju Slumber
1 Radian, the Multidimensional Kaiju
1 Kumongous, the Sticky String Kaiju
1 Gamaceil, the Sea Turtle Kaiju
2 Droll & Lock Bird
2 Retaliating “C”

Extra Deck
2 Zoodiac Drident
2 Zoodiac Tigermortar
2 Zoodiac Broadbull
1 Zoodiac Chakanine
1 Zoodiac Hammerkong
1 Zoodiac Boarbow
1 M-X-Saber Invoker
1 Tornado Dragon
1 Abyss Dweller
1 Elder Entity Norden
2 Daigusto Emeral

Popular Deck Tech Choices From the Event
Stardust Charge Warrior : Get that pesky Flying “C” off your field by normal summoning one of your Ghost Ogre & Snow Rabbit or Ash Blossom & Joyous Spring, Synchro Summon Stardust Charge Warrior, and draw a card.

PSY-Framegear Gamma and PSY-Frame Driver: Hand trap going second, to negate monster effects.

My Body as a Shield: Stop all the destruction effects.

Enemy Controller: Stop an attack, or steal one of their Zoodiacs and make one of your own.

Forbidden Chalice: Stop all the monster effects.

Ghost Reaper and Winter Cherries: No Norden, no Fusion Substitute combo

Droll & Lock Bird: Perfect for shutting down their draw combos

Cosmic Cyclone: Banish their Barrage so it can’t become a material, or banish their True Draco spell or trap so it can’t destroy a card of your own.

Weekly Ward S2 Ep. 11 – Teamwork makes the dream work!

like-us-on-facebook-mid-article-banner-ad-520x86

This week on the Weekly Ward. Dan Ward and Kevin Jones talk about GP recap along with the future of GP getting into the nuts and bolts of it. They also talk about “The Teamwork makes the Dreamwork” Find out more about what this is all about in this weeks episode!

Weekly Ward Season 2 Ep. 06 – People Love a Witch Hunt

One this episode of the Weekly Ward. Dan and Kevin “Daddy” Jones go over the latest PT recap on what made or broke the format. They delve into the latest SCG regionals that Dan and Kevin both played in, along with what made or broke the format in GP Pittsburgh. We also go into a touchy subject having to do with current events that happened to Dan, stick around and find out why!

Yu-Gi-Oh Regional Qualifier in Catskill, NY on 10/18/14

We had 278 players attend our Yu-Gi-Oh Regional Qualifier! It was a great success and great dueling by all. Please feel free to email us some feedback at events@kirwansgamestore.com

The deck lists are HERE.

Take a minute or two and check out photo’s from the day!

Deck lists for Yu-Gi-Oh Legacy of the Valiant Regional Qualifier 4/19/14

1st Place: Aaron Furman – Mermails

Monsters
3 Mermail Abysspike
2 Aqua Spirit
2 Mermail Abyssturge
3 Mermail Abysslinde
2 Cardcar D
1 Mermail Abyssgunde
2 Atlantean Marksman
3 Mermail Abyssteus
1 Mermail Abysshilde
1 Tidal, Dragon Ruler of Waterfalls
1 Mermail Abyssocea
1 Atlantean Dragoons

Spells
3 Mystical Space Typhoon
3 Upstart Goblin

Traps
2 Chain Whirlwind
3 Abyss-Sphere
1 Torrential Tribute
1 Bottomless Trap Hole
1 Solemn Warning
1 Abyss-Squall

Side Deck
3 Debunk
3 D.D. Crow
3 Maxx “C”
2 Overworked
2 Light-Imprisoning Mirror
3 Black Horn of Heaven

Extra Deck
1 Number 74: Master of Blades
1 Mecha Phantom Beast Dracossack
1 Number 11: Big Eye
1 Mermail Abyssgaios
1 Mermail Abysstrite
1 Mechquipped Angineer
1 Ghostrick Alucard
1 Wind-Up Zenmaines
1 Leviair the Sea Dragon
1 Bahamut Shark
1 Lavalval Chain
1 Number 101: Silent Honor ARK
1 Diamond Dire Wolf
1 Evilswarm Exciton Knight
1 Abyss Dweller

 

 

2nd Place: Garon Williams – Spellbooks

Monsters
3 High Priestess of Prophecy
3 Justice of Prophecy
3 Spellbook Magician of Prophecy
3 Maxx “C”

Spells
3 Spellbook of Secrets
3 Spellbook Library of the Crescent
3 Upstart Goblin
2 The Grand Spellbook Tower
2 Spellbook of Wisdom
2 Spellbook of Eternity
2 Spellbook of the Master
2 Pot of Duality
1 Spellbook of Fate
1 Spellbook of Life
2 Spellbook of Power

Traps
3 Fiendish Chain
1 Torrential Tribute
1 Solemn Warning
1 Bottomless Trap Hole

Side Deck
2 Apprentice Magician
2 Jowgen the Spiritualist
1 Old Vindictive Magician
3 Mystical Space Typhoon
1 Book of Moon
1 Dimensional Fissure
2 Retort
2 Black Horn of Heaven

Extra Deck
1 Armored Kappa
1 Gachi Gachi Gantetsu
2 Herald of Pure Light
1 Daigusto Phoenix
2 Shining Elf
1 Downerd Magician
1 Number 11: Big Eye
1 Gaia Dragon the Thunder Charger
1 Mecha Phantom Beast Dracossack
1 Number 74: Master of Blades
1 Hierophant of Prophecy
2 Chimeratech Fortress Dragon

 

 

3rd Place: Matthew Bailey – Noble Knights

Monsters
3 Noble Knight Borz
1 Honest
3 Effect Veiler
3 Noble Knight Medraut
2 Gwenhwyfar, Queen of Noble Arms
2 Noble Knight Drystan
1 Noble Knight Gwalchavad
2 Noble Knight Gawayn

Spells
3 Kaiser Colosseum
3 Forbidden Lance
3 Mystical Space Typhoon
2 Noble Arms – Excaliburn
2 Noble Arms of Destiny
3 Upstart Goblin
1 Reinforcement of the Army
1 Noble Arms – Arfeudutyr
1 Noble Arms – Gallatin
1 Noble Arms – Caliburn

Traps
1 Solemn Warning
1 Pinpoint Guard
1 Torrential Tribute

Side Deck
1 Twister
1 Dimensional Fissure
2 Maxx “C”
2 Vanity’s Emptiness
2 Needle Ceiling
2 Imperial Iron Wall
2 Mistake
3 Royal Decree

Extra Deck
1 Starliege Paladynamo
1 Constellar Ptolemy M7
1 Blade Armor Ninja
1 Abyss Dweller
1 Gaia Dragon the Thunder Charger
1 Number 101: Silent Honor ARK
1 Gagaga Cowboy
1 Lavalval Chain
1 Ignoble Knight of High Laundsallyn
1 Constellar Omega
2 Artorigus, King of the Noble Knights
1 Number 61: Volcasaurus

 

 

4th Place: Nick Fritzen – Bujins

Monsters
3 Bujin Yamato
2 Bujin Mikazuchi
3 Bujingi Crane
2 Bujingi Turtle
2 Bujingi Hare
1 Thunder King Rai-Oh
1 Honest
1 Bujingi Quilin

Spells
3 Fire Formation – Tenki
3 Mystical Space Typhoon
1 Dark Hole
2 Upstart Goblin
3 Pot of Duality
2 Kaiser Colosseum
2 Bujincarnation
2 Forbidden Lance
1 Book of Moon

Traps
3 Fiendish Chain
1 Bottomless Trap Hole
1 Solemn Warning
1 Torrential Tribute

Side Deck
2 Effect Veiler
2 Maxx “C”
1 Swords of Concealing
2 Twister
1 Mind Crush
2 Memory of an Adversary
1 Black Horn of Heaven
1 Divine Wrath
3 Royal Decree

Extra Deck
2 Bujintei Susanowo
2 Bujintei Kagutsuchi
1 Bujintei Tsukuyomi
1 Constellar Omega
1 Starliege Paladynamo
1 Maestroke the Symphony Djinn
1 Gagaga Cowboy
1 Diamond Dire Wolf
1 Abyss Dweller
1 Number 101: Silent Honor ARK
1 Evilswarm Exciton Knight
1 Chimeratech Fortress Dragon
1 Brotherhood of the Fire Fist – Tiger King

 

 

5th Place: Nicholas Cook

Monsters
3 Evilswarm Heliotrope
3 Evilswarm Thunderbird
3 Evilswarm Castor
3 Evilswarm Mandragora
3 Evilswarm Kerkyion
1 Rescue Rabbit

Spells
3 Infestation Pandemic
3 Mystical Space Typhoon
1 Book of Moon
1 Reinforcement of the Army

Traps
2 Black Horn of Heaven
3 Fiendish Chain
2 Mirror Force
2 Dimensional Prison
2 Seven Tools of the Bandit
1 Macros Cosmos
1 Torrential Tribute
1 Solemn Warning
1 Bottomless Trap Hole
1 Infestation Infection

Side Deck
1 Thunder King Rai-Oh
1 Dark Hole
1 Dimensional Fissure
1 Twister
2 System Down
1 Eradicator Epidemic Virus
1 Soul Drain
2 Overworked
2 Light-Imprisoning Mirror
2 DNA Surgery
1 Black Horn of Heaven

Extra Deck
3 Evilswarm Ophion
1 Diamond Dire Wolf
1 Number 101: Silent Honor ARK
1 Evilswarm Bahamut
1 Daigusto Emeral
1 Abyss Dweller
1 Number 66: Master Key Beetle
1 Maestroke the Symphony Djinn
1 Number 85: Crazy Box
1 Number 50: Blackship of Corn
1 Gagaga Cowboy
1 Evolzar Laggia
1 Evolzar Dolkka

 

 

6th Place: Vincent Silverman – Mermails

Monsters
2 Genex Undine
2 Genex Controller
3 Mermail Abyssteus
2 Mermail Abyssmegalo
1 Mermail Abyssleed
1 Tidal, Dragon Ruler of Waterfalls
3 Mermail Abysspike
1 Mermail Abyssturge
3 Mermail Abysslinde
1 Mermail Abyssgunde
1 Atlantean Dragoons
3 Atlantean Heavy Infantry
3 Atlantean Marksman
1 Dragon Ice
1 Moulinglacia the Elemental Lord
1 Gorz, the Emissary of Darkness

Spells
2 Salvage
1 Dark Hole
1 Gold Sarcophagus
1 Allure of Darkness

Traps
3 Abyss-Sphere
1 Solemn warning
1 Torrential Tribute
1 Bottomless Trap Hole

Side Deck
2 D.D. Crow
2 Effect Veiler
2 Black Horn of Heaven
3 Mind Crush
3 Maxx “C”
3 Mystical Space Typhoon

Extra Deck
2 Mecha Phantom Beast Dracossack
2 Leo, the Keeper of the Sacred Tree
1 Beelze of the Diabolic Dragons
1 Black rose Dragon
1 Gungnir, Dragon of the Ice Barrier
1 Number 11: Big Eye
1 Mermail Abyssgaios
1 Lavalval Chain
1 Abyss Dweller
1 Evilswarm Exciton Knight
1 Number 101: Silent Honor ARK
1 Ghostrick Alucard
1 Wind-Up Zenmaines

 

 

7th Place: Michael S. – 3 Axis Fire Fists

Monsters
3 Brotherhood of the Fire Fist – Bear
3 Brotherhood of the Fire Fist – Rooster
1 Coach Soldier Wolfbark
1 Brotherhood of the Fire Fist – Gorilla
3 Brotherhood of the Fire Fist – Leopard
1 Brotherhood of the Fire Fist – Spirit

Spells
3 Upstart Goblin
3 Fire Formation – Tenki
3 Fire Formation – Tensu
1 Dark Hole
2 Fire Formation – Goyokkou
3 Mystical Space Typhoon
1 Rekindling
2 Forbidden Lance

Traps
1 Torrential Tribute
2 Black Horn of Heaven
1 Solemn Warning
2 Mirror Force
1 Compulsory Evacuation Device
2 Fiendish chain
1 Bottomless Trap Hole

Side Deck
1 Fossil Dyna Pachycephalo
1 Nobleman of Crossout
2 Shadow Imprisoning Mirror
2 Dust Tornado
1 Soul Drain
1 Effect Veiler
3 Maxx “C”
2 Light-Imprisoning Mirror
2 Debunk

Extra Deck
1 Ghostrick Alucard
1 Brotherhood of the Fire Fist – Lion Emperor
1 Abyss Dweller
1 Bujintei Kagutsuchi
1 Number 85: Crazy Box
1 Number 50: Blackship of Corn
1 Diamond Dire Wolf
1 Evilswarm Exciton Knight
1 Brotherhood of the Fire Fist – Cardinal
1 Brotherhood of the Fire Fist – Tiger King
1 Number 101: Silent Honor ARK
2 Brotherhood of the Fire Fist – Horse Prince
1 Vulcan the Divine

 

 

8th Place: Michael Albaneese – Geargia

Monsters
3 Geargiarmor
3 Geargiarsenal
3 Geargiacclerator
3 Geargiano MK-II
1 Geargiano

Spells
3 Mystical Space Typhoon
3 Upstart Goblin
1 Dark Hole
1 Mind Control
1 Book of Moon

Traps
3 Geargiagear
3 Black Horn of Heaven
3 Seven Tools of the Bandit
3 Call of the Haunted
3 Fiendish Chain
1 Bottomless Trap Hole
1 Solemn Warning
1 Torrential Tribute

Side Deck
3 Maxx “C”
3 Light-Imprisoning Mirror
3 Debunk
2 Overworked
1 System Down
1 Twister
1 Nobleman of Crossout
1 Traptrix Trap Hole Nightmare

Extra Deck
3 Gear Gigant X
2 Number 101: Silent Honor ARK
1 Evilswarm Exciton Knight
1 Daigusto Emeral
1 Diamond Dire wolf
1 Abyss Dweller
1 Wind-Up Zenamines
1 Number 85: Crazy Box
1 Ghostrick Alucard
1 Soul of Silvermountain
1 Number 20: Giga-Brilliant
1 Temtempo the Precussion Djinn